آماده سازی طرح حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد/ فولاد هم مشمول این طرح می‌شود

اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم حذف کارت بازرگانی، گفت: با همکاری اندیشکده شریف، طرح‌های مستند آماده شده تا قیمت گذاری دستوری حذف و جایگزین آن لایحه‌ای تنظیم که تقدیم مجلس می‌شود.

محمود نجفی عرب، رئیس اتاق بازرگانی تهران در مراسم روز صنعت و معدن تهران، اظهار کرد: قوانین زیادی تدوین شده که بعضا سبب مشکلات بیشتری برای تولیدکنندگان شده است، مانند تولید رقابت پذیر. برخی از این قوانین برای تصحیح اقتصاد به وجود آمد، اما این قوانین فضای اقتصادی ما را رفع نکرد.

وی با تاکید بر لزوم حذف کارت بازرگانی، گفت: کارت بازرگانی از سال ۱۳۳۴ برای مدیریت حوزه تجارت و صادرات به‌وجود آمد. این کارت از حدود دو سال پیش در سامانه جامع تجارت صادر و تمدید می‌شد اما در حال حاضر دریافت کارت بازرگانی بیش از شش ماه به طول می‌انجامد. امروز می‌توان گفت نیازی به داشتن کارت بازرگانی نیست. به طور نمونه کشور همسایه، ترکیه کارت بازرگانی ندارد و این موضوع را از مسئولان مطالبه خواهیم کرد که کارت بازرگانی حذف شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: تاکنون نتوانستیم با قیمت‌گذاری دستوری عرضه و تقاضا را تنظیم کنیم. به همین دلیل، با همکاری اندیشکده شریف، طرح‌های مستند آماده شده است تا قیمت گذاری دستوری حذف و جایگزین آن لایحه‌ای تنظیم شده است که تقدیم مجلس می‌شود.

نجفی عرب تصریح کرد: این لایحه شامل لبنیات، خودرو، آرد، نان، قند و شکر، دارو، صنعت، فولاد و صنایع لوازم خانگی است. قیمت گذاری دستوری باعث رکود ۸۰ واحد تولیدی کوچک شده است و امیدواریم این لایحه بتواند در رفع مشکلات این حوزه موثر واقع شود.

toospendar
ارسال دیدگاه