دردسرهای ناامیدی فعالان بازار؛ قیمت سنگ آهن در بازار دریای چین سقوط کرد

سنگ آهن

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از افت قیمت سنگ آهن در بازار دریای چین حکایت دارد.

براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین به دنبال روند نزولی معاملات فیوچرز و سوآپ سقوط کرد، زیرا امیدهای فعالان بازار درباره سیاست محرک به سرانجام نرسید.

در این راستا، معاملات فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در بورس کالای دالیان با افت نسبت به قیمت توافقی روز قبل ۸۲۹٫۵ یوآن (۱۱۴ دلار} به ازای هر تن) انجام شدند.

همچنین معاملات ماه آگوست در بورس سنگاپور با کاهش ۲٫۶۹ دلاری قیمت به ازای هر تن در مقایسه با قیمت توافقی قبل ۱۱۰٫۰۹ دلار به ازای هر تن انجام شدند.

در همین حال، یک فولادسازی در هه‌بی بیان کرد: در کنفرانس اقتصادی که برگزار شد، بر پیشرفت کیفیت به عنوان اولویت چین تاکید شد. این پیام بدین معنی است که دولت در تلاش برای تعدیل ساختارهای افتصادی است و سیاست محرک بزرگی در راه نیست.

دیگر فعالان بازار نسبت به سیاست‌های محرک و تاثیر آنها بر افزایش تقاضای بازارهای نهایی امیدوار بودند.

برخلاف فصل رکود تقاضای فولاد در بازارهای نهایی چین، تقاضای میلگرد در مقایسه با هفته قبل افزایش یافته است. البته یک تاجر اظهار داشت: این رشد ۵ تا ۶ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است که محدودیت‌های کووید اجرا شده بودند.

بنا بر گزارش یک منبع داخلی، تعداد معاملات املاک در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ بسیار کمتر از نیمه نخست سال ۲۰۱۹ بود.

علاوه بر این، یک تاجر در بازار شانگ‌های گفت: باران سنگین سیلاب را در جنوب چین به همراه داشت که می‌تواند بر فعالیت ساخت‌وساز و تقاضای فولاد تاثیرگذار باشد.

همچنین تاجری در شهر شاندونگ مطرح کرد: دولت برای بررسی سیاست اقتصادی تنها یک شانس در نیمه دوم سال و در نشست اقتصادی اصلی در اواخر ژوئیه دارد.

شاخص سنگ‌ آهن در بازار دریایی چین به شرح ذیل است:

فاین ۶۲ درصد، cfr چینگ‌دائو :  معادل ۱۰۹٫۶۴ دلار به ازای هر تن، ۲٫۲۹ دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۲ درصد کم آلومینیوم، cfr چینگ‌دائو: معادل ۱۱۱٫۷۷ دلار به ازای هر تن، ۲٫۲۲  دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۵۸ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل ۹۷٫۹۵ دلار به ازای هر تن، ۱٫۶۴ دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۵ درصد، مبدا برزیل، cfr چینگ‌دائو: معادل ۱۲۳٫۲۰ دلار به ازای هر تن، ۲٫۳۰ دلار به ازای هر تن نسبت به قبل کاهش یافت.

قیمت‌های بندری

در همین حال، فاین پیلبارا در استان شاندونگ و شهرهای تانگ‌شان و تیانجین در بازه قیمتی ۸۶۲ تا ۹۰۳ یوآن به ازای هر wmt معامله شد. این محصول در روز پنج‌شنبه در بازه ۸۶۶-۹۰۰ یوآن به ازای هر wmt معامله می‌شد.

آخرین آمار قیمت این محصول، معادل بازه قیمتی ۱۱۰ تا ۱۱۵ دلار به ازای هر تن در بازار دریایی است.

بورس کالای دالیان

همچنین پر معامله ترین قرارداد فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن با قیمت ۸۱۲٫۵ یوآن (۱۱۲ دلار) به ازای هر تن منعقد شد که این نرخ در مقایسه با قیمت توافقی روز قبل، حاکی از کاهش ۱۷ یوآنی قیمت به ازای هر تن است.

toospendar
ارسال دیدگاه