وزارت صمت عقب نشست / بازگشت سهام معدنی‌ها و فولادی‌ها به رینگ

وزارت صمت عقب نشست

بیشترین و کمترین درصد اصلاحیه عوارض صادراتی به ترتیب ۲۳ و ۲ درصد است.

اعلام فهرست عوارض صادراتی سر و صدای بسیاری به پا کرد به شکلی که ناشران در اطلاعیه‌های مختلف میزان خسارت خود از این عوارض را منتشر کردند و خواهان اصلاح این روند شدند.

طبق اصلاحیه که تسنیم منتشر کرد، عوارض صادراتی برخی محصولات فولادی نظیر ورق گالوانیزه، ورق رنگی و مفتول‌های فولادی حذف شده اند. کاهش تعداد اقلام مشمول عوارض از ۶۹ ردیف به ۴۷ ردیف کالا و تاریخ اجرا از زمان ابلاغ فهرست اولیه توسط صمت است. «سیف‌الله امیری» مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اصلاحیه جدول عوارض صادراتی را به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه ابلاغ کرد.

 در این اصلاحیه، عوارض صادراتی ۴۷ محصول اصلاح شده است. بیشترین درصد عوارض، مربوط به اقلامی همچون چدن با ۲۳ درصد عوارض صادراتی است و کمترین درصد عوارض ۲ درصد و مربوط به اقلامی همچون شمش مفتول سازی مسی، شمش کوچک مسی، مس تصفیه شده به جز کاتد و شمش، شیشه کشیده شده، شیشه تخت شده به صورت صفحه پروفیل و.. است.

در حالی که برخی از کارشناسان معتقدند اعتراضات تشکل‌ها، مدیران ارشد صنایع و بخش خصوصی عامل عقب نشستن وزارت صمت برای اصلاح تعرفه‌هاست. کیوان جعفری طهرانی کارشناس ارشد بازار‌های بین‌الملل فولاد و سنگ‌آهن در ارتباط با اصلاحیه فهرست عوارض صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد و فلزات اساسی به صدای بورس گفت: این اصلاحیه پیرو کاهش قیمت جهانی فولاد و مواد اولیه رخ داد و این گونه نیست که وزارت صمت بخواهد بر اساس اعتراضات نسبت به این تعرفه‌ها تجدید نظر نشان دهد.
وی بیان کرد: این کاهش عوارض صادراتی موقتی است و با افزایش قیمت جهانی این محصولات وزارت صمت دوباره این عوارض را افزایش خواهد داد.

وزارت صمت عقب نشست / بازگشت سهام معدنی‌ها و فولادی‌ها به رینگ
وزارت صمت عقب نشست / بازگشت سهام معدنی‌ها و فولادی‌ها به رینگ
toospendar
ارسال دیدگاه